Co to jest franczyza i dlaczego warto do niej przystąpić?

Decydując się na prowadzenie własnego biznesu, możesz skorzystać z dwóch opcji. Pierwsza z nich to działalność pod własnym szyldem, druga – przystąpienie do znanej marki, co nazywamy mianem franczyzy. Wiele osób jednak nie wie, czym tak naprawdę charakteryzuje się franczyza i na czym polega tego rodzaju działalność biznesowa. Przyjrzyjmy się więc jej bliżej!

Co to jest franczyza?

Słowo franczyza pochodzi z języka francuskiego (franchise) i w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza koncesję, w tym przypadku obejmującą system sprzedaży, który opiera się na współpracy między min. dwoma niezależnymi podmiotami. Jest nim franczyzodawca oraz franczyzobiorca. Mówiąc bardziej potocznie – przystępując do franczyzy zyskujesz możliwość korzystania z logo i know-how danej marki. Na co dzień z pewnością korzystasz z usług i produktów wielu marek franczyzowych, nawet się nad tym nie zastanawiając. Jedną z najstarszych firm na rynku, które funkcjonują w modelu franczyzowym, jest amerykańska restauracja McDonald’s. Podpisanie umowy franczyzowej łączy się z przejęciem na siebie wielu obowiązków, ale również daje szereg możliwości i korzyści, dzięki którym możesz zarabiać pieniądze już od pierwszego dnia działalności w ramach sieci franczyzowej. Co warto wiedzieć o franczyzie?

Na czym polega biznes we franczyzie?

Rynek franczyzy w Polsce nieustannie się rozwija, na początku 2020 roku funkcjonowało w naszym kraju już ponad 1300 sieci franczyzowych z różnych branż. Największą popularnością cieszą się franczyzy gastronomiczne i kosmetyczne, jednak w przypadku tych pierwszych kwota umożliwiająca wejście w biznes jest dla wielu osób zbyt wysoka. Ponownie odwołamy się do amerykańskiej sieci McDonald’s, gdzie aby rozpocząć biznes pod szyldem tej marki należy dysponować kwotą min. 1,8 mln złotych (musi być to majątek własny, środki nie mogą pochodzić z kredytu) i przejść długą drogę rekrutacji. Na szczęście w Polsce działa wiele innych sieci franczyzowych, których kwota wejścia nie powala na kolana, a w zamian za przystąpienie do franczyzy otrzymamy gwarancję zysków.

Aby rozpocząć działalność pod szyldem znanej marki, należy podpisać umowę franczyzową, w której znajdują się prawa i obowiązki z niej wynikające. Franczyzobiorca podpisując umowę i uiszczając stosowne opłaty, zyskuje unikalny i sprawdzony know-how, który umożliwia zarabianie pieniędzy prowadząc odrębną działalność, ale pod znanym szyldem.

Korzyści z przystąpienia do franczyzy

Największą i podstawową korzyścią przystąpienia do franczyzy jest niewątpliwie możliwość szybkiego zarabiania pieniędzy i zwrotu z inwestycji w krótkim czasie. Jakie inne korzyści przystąpienia do franczyzy można wymienić?

Bezpieczeństwo

Przystępując do znanej sieci franczyzowej o ugruntowanej pozycji na rynku, możesz być pewna, że zostaniesz otoczona opieką specjalistów. Biznes we franczyzie oznacza prowadzenie własnej działalności, ale ze wszechstronnym wsparciem.

Gwarancja zysków

Prowadzenie biznesu pod nową marką wymaga poświęcenia dużej ilości czasu i zainwestowania środków, które – nie zawsze się zwracają. Przystępując do franczyzy, otrzymujesz gwarancję zarabiania pieniędzy już od pierwszego miesiąca działalności – pod warunkiem prawidłowego korzystania z otrzymanego know-how.

Rozpoznawalność na rynku

Marka, której logo jest już rozpoznawalne, przyciąga klientów niczym magnes. Duża ilość placówek w danej sieci franczyzowej sprawia, że klienci chętnie korzystają z ich usług. To z kolei ma automatycznie przełożenie na zyski – duża ilość klientów w gabinecie oznacza gwarantowane, comiesięczne przychody.

Reklama gabinetu

Działalność biznesowa w ramach sieci franczyzowej oznacza, że Twój biznes jest szeroko reklamowany. Sieci franczyzowe posiadają zcentralizowany marketing, który przeprowadza wiele akcji promocyjnych, reklamowych i dba o widoczność marki w wielu kanałach – zarówno internetowych, jak w mediach tradycyjnych. Specjaliści we franczyzie pomagają prowadzić działania reklamowe, które bezpośrednio przekładają się na liczbę klientów w poszczególnych placówkach.

Nieustanne i wszechstronne wsparcie franczyzodawcy

Prowadzenie biznesu we franczyzie wiąże się z ogromną zaletą – każdy franczyzobiorca otrzymuje dostęp do wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin, którzy każdego dnia wspierają go w codziennej pracy. Jest to wygodne, ekonomiczne, bezpieczne i szybkie – natychmiastowa reakcja pomaga zażegnać trudne sytuacje i umożliwia sprawne prowadzenie biznesu.

Dlaczego warto przystąpić do franczyzy?

Opisane powyżej korzyści przemawiają za tym, że biznes we franczyzie jest świetnym sposobem na rozpoczęcie własnej działalności. Jako franczyzobiorca prowadzisz swój własny biznes, jednak wszechstronne wsparcie zapewnia spokój i bezpieczeństwo, czyli wartości nie do przecenienia.

Inwestycja we franczyzę, pod warunkiem działalności zgodnie ze sprawdzonym i unikalnym know-how, umożliwia bardzo szybki zwrot i osiąganie zysków nawet od pierwszego miesiąca działalności. Można powiedzieć, że sieć franczyzowa jest jak jedna, duża rodzina – franczyzobiorcy i franczyzodawca są w nieustannym kontakcie, co pozwala na swobodne zarządzanie biznesem i zarabianie pieniędzy.

Opcja franczyzy jest o wiele bezpieczniejsza od nowego biznesu i stanowi świetny start zarówno dla tych, którzy mieli już styczność z prowadzeniem własnej działalności, jak również dla niedoświadczonych – ponieważ wszelka, niezbędna wiedza zostaje przekazana franczyzobiorcy, a dalszym etapie – jest nieustannie rozwijana.