Franczyza w Polsce – czy to się opłaca?

Katalog franczyz w Polsce jest bardzo szeroki. Decydując się na prowadzenie własnego biznesu, ale pod znanym szyldem, zyskujemy bardzo wiele profitów – przede wszystkim możliwość zarabiania – często o wiele większą, niż podczas pracy na etacie bądź przy tworzeniu zupełnie nowego biznesu od podstaw. Wielu franczyzobiorców zadaje sobie jednak pytanie, czy franczyza w Polsce się opłaca? W poniższym artykule na nie odpowiadamy!

Wybór odpowiedniej sieci franczyzowej

Decydując się na przystąpienie do sieci franczyzowej, możemy wybierać spośród listy ponad 300 franczyz, z kategorii usług bądź handlu. Najpopularniejsze franczyzy to przede wszystkim sklepy (głównie spożywcze), mniejsze lub większe punkty gastronomiczne oraz różnego rodzaju usługi. Hitem ostatnich lat są usługi w branży kosmetycznej. Każda sieć posiada inne warunki przystąpienia, a co za tym idzie – w każdym z przypadków czekają na nas również odmienne koszty inwestycji.

Bez problemu znajdziemy franczyzę nawet do 10 tys. złotych, jednak należy mieć na uwadze, że taka franczyza mimo niskiego kosztu „wejścia”, będzie się również wiązała z perspektywą niskich zarobków. Jak powiedział kiedyś Benjamin Franklin:

Inwestycja w wiedzę wypłaca najlepsze odsetki.

Idąc tropem tego cytatu i pragnąc w dobry sposób ulokować środki na inwestycję we franczyzę, warto brać pod uwagę nie tanie franczyzy, a takie, które od A do Z nauczą Cię zarabiać pieniądze. Wykorzystując przy tym oczywiście sprawdzony know-how, czyli wiedzę.

Kwestia czasu zwrotu inwestycji w biznes franczyzowy

Według portalu Franczyza w Polsce najważniejszym czynnikiem w ofercie franczyzy jest właśnie wysokość potencjalnych zysków oraz szybkość zwrotu z inwestycji. Co ciekawe, cena „wejścia” w biznes” jest mało istotna. Osoby decydujące się na wejście we franczyzę chcą przede wszystkim zarabiać bardzo szybko i bardzo dużo. Nie każdy franczyzodawca podaje jednak przybliżony czas zwrotu inwestycji w biznes franczyzowy.

W sieci DepilConcept najlepsi franczyzobiorcy, którzy stosują się do przekazanego im know-how i przy ścisłej współpracy z franczyzodawcą są w stanie osiągnąć zwrot z inwestycji już w przeciągu kilku miesięcy, co przy szacowanej kwocie wejścia wynoszącej ok. 100 tys. złotych jest bardzo dobrym wynikiem.

W biznesie ważna jest jednak cierpliwość, a czynnikiem wpływającym na czas zwrotu jest właśnie wysokość całkowitej inwestycji. Im tańsza franczyza, tym szybszy zwrot, jednak wiąże się to również z niższymi zarobkami. Droższe franczyzy oznaczają większe wsparcie franczyzodawcy, gwarancję rentowności oraz niskie ryzyko porażki, co dla wielu franczyzobiorców, szczególnie rozpoczynających przygodę z własnym, biznesem jest czynnikiem bardzo istotnym.

Franczyza czy nowy biznes od podstaw?

Aby przystąpić do sieci franczyzowej, należy posiadać odpowiednią ilość gotówki bądź zdolność kredytową na daną kwotę. Wiele osób zastanawia się, co wybrać – tańszy biznes, ale „swój” czy może droższy – ale pod znanym logo. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej pod logotypem marki istniejącej już na rynku niesie za sobą wiele profitów, jest o wiele bezpieczniejsze i co za tym idzie – umożliwia szybkie zarabianie pieniędzy, właściwie już od pierwszego dnia otwarcia. (przeczytaj o wsparciu, jakie oferuje DepilConcept – kliknij).

Jak to możliwe?

Podpisując umowę franczyzową otrzymujemy gotowy „przepis na biznes”, który należy wdrożyć w życie i konsekwentnie go realizować. Wbrew pozorom franczyza to nie tylko zakup prawa do korzystania ze znanego logo, ale cały koncept prowadzenia działalności. Tworzenie własnego biznesu od podstaw wymaga dużych pokładów gotówki i czasu, które niekoniecznie muszą się zwrócić. Tak więc ryzyko niepowodzenia zniwelowane jest dobrych sieciach franczyzowych do minimum.